آموزش دامنه

آموزش تصویری ثبت شناسه ایرنیک nic برای دامنه دات آی آر .ir

آموزش تصویری ثبت شناسه ایرنیک nic برای دامنه دات آی آر .ir

برای اینکه سایت شما در اینترنت نمایش داده شود، باید یک دامنه برای سایت داشته باشید. برای خرید ارزان دامنه می‌توانید از پسوند ملی .ir استفاده کنید. تمام دامنه‌های ملی زیر نظر سایت ایرنیک هستند. به همین دلیل قصد داریم نحوه ثبت نام در ایرنیک را بررسی کنیم.

برای خرید دامنه ملی نیاز دارید تا در سایت ایرنیک ثبت نام کنید. برای ثبت دامنه در ایرنیک، باید احراز هویت شوید و یک شناسه ملی دریافت کنید. شناسه هر شخص به صورت منحصر به فرد است. برای ورود به سایت، خرید یا تمدید دامنه به این شناسه نیاز خواهید داشت.

یکی از سؤالات پر تکرار کاربران در مورد نحوه ساخت شناسه در ایرنیک است. در این مقاله قصد داریم صفر تا صد مراحل ساخت شناسه ایرنیک را با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید.

سامانه ایرنیک چیست؟

ایرنیک یا nic.ir کارگزار رسمی ثبت دامنه در ایران است. کاربران ایرانی برای ثبت دامنه ملی باید در ایرنیک احراز هویت شوند. همچنین، در تمام طول فعالیت پایبند شرایط و قوانین خاص irnic باشند.

برای تعداد خرید دامنه در یک حساب کاربری ایرنیک هیچ محدودیتی ندارید. فقط باید تمام روند ثبت نام را به درستی طی کنید تا احراز هویت شما تکمیل شود و پنل کاربری فعال داشته باشید.

شناسه ایرنیک چیست؟

در زمان ساخت حساب nic، یک شناسه که شامل حروف و اعداد است در اختیار هر شخص قرار می‌گیرد. در انتهای شناسه ایرنیک هم irnic- وجود دارد. به عنوان مثال sa333-irnic

در طول مراحل ثبت نام، اطلاعات هویتی خودتان را به صورت کامل و واقعی وارد کنید. در غیر این صورت در مراحل بعدی احراز هویت که نیاز به ارائه مدرک دارید، دچار مشکل خواهید شد. هر کد ملی می‌تواند یک بار در ایرنیک شناسه ایجاد کند.

آموزش ساخت شناسه ایرنیک

شما برای اینکه یک دامنه ir. داشته باشید، باید در nic شناسه‌ای مخصوص به خودتان تعریف کنید. تعریف کردن این شناسه اصلاً کار سختی نیست. تنها کافی است چند مرحله را انجام دهید. دریافت شناسه nic چند دقیقه بیشتر زمان شما را نمی‌گیرد.

شناسه ایرنیک ثبت نام کامل

1- در اولین قدم، وارد سایت nic.ir شوید. صفحه ای مانند تصویر زیر می‌بینید. در همان صفحه اصلی روی گزینه ساختن شناسه کاربری کلیک کنید.

ساختن شناسه کاربری در ایرنیک

2- با کلیک روی ساختن شناسه کاربری، صفحه‌ای مانند تصویر زیر مشاهده می کنید. در این بخش باید نوع شناسه را انتخاب کنید. نوع شناسه در حقیقت همان صاحب امتیاز دامنه‌ شما است.

  • شخص حقیقی
  • شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی
  • وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی
  • مرکز آموزشی و پژوهشی
  • شناسه‌ی محدود
    در صورتی که نوع شناسه درستی انتخاب نکنید، ایرنیک از ثبت دامنه توسط شما جلوگیری می‌کند.

نکته: ما به عنوان نمونه آموزش ثبت شناسه شخص حقیقی در سایت ایرنیک را دنبال می‌کنیم.

شناسه ایرنیک ثبت نام کامل

انتخاب نوع شناسه ایرنیک

3- برای ساخت شناسه ایرنیک باید 6 مرحله را سپری کنید. در بخش دوم از شما یک آدرس پست الکترونیک (Email) معتبر می‌خواهد.

وارد کردن آدرس پست الکترونیک در ایرنیک

4- در مرحله سوم یک کد تایید به ایمیل شما ارسال می‌شود. به ایمیل خودتان مراجعه کنید و کد تایید ارسال شده را در باکس مشخص شده وارد کنید.

تأیید کد ارسال شده به ایمیل توسط ایرنیک

5- در بخش وارد کردن مشخصات شناسه باید مشخصات فردی خودتان از جمله اسم و فامیل، ایمیل، کد ملی، آدرس پستی و تلفن را وارد کنید. مواردی که کنار آن ها ستاره قرمز زده شده را حتما باید کامل کنید.

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

وارد کردن مشخصات فردی در ایرنیک

نکته: وارد کردن نام، نام خانوادگی و شماره همراه بسیار حائز اهمیت است. حواستان باشد که نام و نام خانوادگی را چه به صورت فارسی و چه انگلیسی به صورت کامل (مشابه شناسنامه و پاسپورت) وارد کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر فامیلی شما در شناسنامه به این صورت «رضائی» نوشته شده باشد و در ایرنیک به این صورت «رضایی» بنویسید، به خطای نقص اطلاعات برمی‌خورید.

در آخرین مرحله از این صفحه در بخش «رابط‌های مجاز» با سه گزینه مواجه می‌شوید. از بین این سه گزینه باید، مورد دوم را انتخاب کنید. یعنی گزینه «آزاد برای نمایندگان فروش». بعد از انتخاب آن، روی بازنگری در پایین صفحه کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

  • ⚠  توجه: انتخاب گزینه آزاد برای نمایندگان فروش بسیار ضروری است.

انتخاب گزینه آزاد برای نمایندگان فروش در ایرنیک

6- اگر اطلاعات تان را درست وارد کرده باشید، وارد مرحله بعد که تصویر آن را در زیر می‌بینید، می‌شوید. در این صفحه باید به دو سؤال پاسخ دهید. همچنین، قوانین و مقررات ایرنیک را به صورت کامل مطالعه کنید.

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

قوانین و مقررات سایت ایرنیک

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

اگر صفحه را تا انتها بیایید دو کادر می‌بینید. در کادر اول کد تأیید ارسال شده به تلفن همراهتان را وارد می‌کنید. در کادر دوم هم باید اسم و فامیل خود را به لاتین وارد کنید. سپس گزینه «موافقم، دریافت شناسه» را انتخاب کنید.

وارد کردن کد تأیید و نوشتن اسم و فامیل

7- تقربیا به آخر ماجرا رسیده اید. در صورتی که اطلاعات را به درستی وارد کرده باشید، یک پیام با این مضمون برای شما نمایش داده می‌شود:

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

پیام ساخت شناسه کاربری در سایت ایرنیک

بعد از خرید دامنه از سایت ایرنیک،‌ باید آدرس دامین را به IP سایت خودتان متصل کنید. در اصل باید DNS دامنه سایت را تنظیم کنید.

فعال سازی اکانت ایرنیک با ورود به سایت

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب
در ایمیل ارسال شده شناسه کاربری ایرنیک به همراه گذرواژه موقت ارسال شده است. باید هر چه سریع‌تر وارد سیستم ایرنیک شوید و گذرواژه جدیدی تنظیم کنید. در غیر این صورت حساب کاربری شما بعد از گذشت 7 روز حذف خواهد شد.

مراحل تغییر رمز عبور ایرنیک به این صورت است:

1- وارد صفحه ایمیل شوید و ایمیل ایرنیک را باز کنید. روی بخش «Login» کلیک کنید تا وارد صفحه تغییر رمز عبور ایرنیک شوید.

مشاهده ایمیل ارسال شده توسط ایرنیک برای رمز عبور

2- در مرحله بعد باید پاسخ محرمانه‌ای که در زمان ثبت نام وارد کرده بودید را بنویسید. گذرواژه جدیدی هم برای حساب کاربری ایرنیک انتخاب کنید. در آخر گزینه نشاندن گذرواژه را بزنید.

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

انتخاب گذرواژه جدید در سایت ایرنیک

به صورت خودکار به صفحه ورود به سامانه ایرنیک هدایت خواهید شد.

آموزش تنظیم رابط‌های مجاز دامنه در nic
اگر قصد دارید دامنه ir شما در در شرکتی که دامنه خریدید ثبت شود، باید در بخش پنل کاربری ایرنیک به نمایندگان (مثل اسم شرکت) دسترسی دامنه را بدهید. با این کار نمایندگان شما هم می‌توانند نسبت به تمدید یا تغییر دامنه اقدامات لازم را انجام دهند.

برای این منظور در صورتی که از قبل شناسه نیک دارید، کافی است به صورت زیر عمل کنید:

1- ابتدا وارد بخش ورود سامانه ایرنیک شوید.

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

بخش ورود به سامانه ایرنیک

2- زمانی که وارد پنل کاربری نیک شدید، از نوار منوی بالای صفحه گزینه شناسه و «مدیریت رابط‌های مجاز» کلیک کنید.

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

انتخاب گزینه مدیریت رابطه های مجاز در ایرنیک

3- در صفحه مدیریت رابط‌های مجاز در تمامی قسمت های صاحب امتیاز، رابط اداری، رابط فنی و رابط مالی گزینه‌ی «خودم» و «نمایندگان» را انتخاب کنید. درآخر روی گزینه اعمال کلیک کنید.

آموزش کامل شناسه ایرنیک - ایمانی وب

انتخاب گزینه خودم و نمایندگان برای رابط های مجاز

نکته: دامنه‌های ملی قابل ثبت در ایرنیک شامل co.ir، net.ir، org.ir، ac.ir، gov.ir، id.ir، sch.ir هستند.

اگر در زمان ثبت نام در ایرنیک با خطا مواجه شدیم چه کنیم؟

در صورت بروز خطا در روند ثبت نام ایرنیک باید با پشتیبانی این سایت تماس بگیرید.

ارسال ایمیل به آدرس info@nic.ir
پشتیبانی تلفنی شماره 02123587000 در روزهای غیر تعطیل از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت ۹:۰۰ تا ۱۲:۰۰ و ۱۳:۳۰ تا ۱۶:۰۰ (به وقت تهران) پاسخگو می‌باشد.
در پایان
خب به همین راحتی شناسه دامنه خود را ایجاد کردید. در این مطلب سعی کردیم به صورت مرحله به مرحله نحوه ثبت شناسه nic را آموزش دهیم.

سؤالات متداول

چرا نیاز به ساخت شناسه ایرنیک داریم؟
برای خرید دامنه ملی (IR) باید در سایت ایرنیک ثبت نام کنید. بعد از دریافت شناسه ایرنیک خودتان یا نمایندگان می‌توانند نسبت به خرید یا تمدید دامنه اقدام کنند.

ایرنیک چیست؟
ایرنیک کارگزار رسمی ثبت دامنه در ایران است. برای خرید دامنه‌های ملی باید در ایرنیک شناسه داشته باشید. آموزش ثبت شناسه ایرنیک را می‌توانید در این مقاله مطالعه کنید.

شناسه nic چیست؟
در زمان ساخت حساب nic، یک شناسه شامل حروف و اعداد برای شما ارسال می‌شود. در انتهای هر شناسه ایرنیک هم irnic- نوشته شده است. برای مثل این (sa333-irnic) یک شناسه نیک است.

چرا دامنه در ایرنیک ثبت نمی‌شود؟
در سامانه ایرنیک به دلیل مسائل فنی، در ساعات 23:00 تا 00:30 امکان ثبت و تمدید دامنه وجود ندارد. در این ساعات امکان دسترسی به پنل ایرنیک نخواهید داشت.

ایمانی وب .

دکمه بازگشت به بالا